Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Informace z obce > Změny ve veřejné linkové dopravě na území Královéhradeckého kraje

Změny ve veřejné linkové dopravě na území Královéhradeckého krajeV Královéhradeckém kraji dochází od 7. března k významným změnám v linkové autobusové dopravě: 

  • Změna dopravních společností

Nově bude provozovat, na základě uzavřené smlouvy s krajem, dopravní obslužnost jen 5 dopravních společností, které částečně využijí k zajištění některých dopravních výkonů své poddodavatele.

Konkrétně se jedná o následující dopravce podle jednotlivých oblastí:

Broumovsko - CDS s.r.o. Náchod a P-transport s.r.o.
Náchodsko - CDS s.r.o. Náchod
Novoměstsko - Konsorcium Transdev Morava s.r.o. a Audis Bus s.r.o.
Rychnovsko - Konsorcium Transdev Morava s.r.o. a Audis Bus s.r.o.
Trutnovsko - Konsorcium Transdev Morava s.r.o. a Audis Bus s.r.o.
Královédvorsko - BusLine KHK s.r.o.
Hradecko - BusLine KHK s.r.o.
Jičínsko - BusLine KHK s.r.o.

  • Novinky v odbavení

Nové odbavovací zařízení ve vozidlech umožní cestujícím opět přestupovat na jeden jízdní doklad bez nutnosti vlastnit bezkontaktní čipovou kartu IREDO. Na jízdní doklady IDS IREDO budou natištěny QR kódy, které bude možné při přestupu načíst v návazném spoji, a tak cestovat s jednou jízdenkou až do cílové zastávky. Dochází také k zavedení možnosti platby bankovní kartou a tím i k zjednodušení odbavení pro cestující, kteří doposud platili hotovostí a hledali drobné po kapsách.

  • Nová dopravní technika a technologie

Nová vozidla budou vybavena dle požadavků Královéhradeckého kraje a nabídnou cestujícím zcela nový komfort při cestování do škol, za prací, ale i za zábavou. Za zmínku určitě stojí vybavení vozidel klimatizací, bezplatným internetovým připojením (WIFI FREE), USB zásuvkami pro nabíjení drobné elektroniky, LCD obrazovkou zobrazující aktuální trasu i zpoždění spoje a možné návaznosti v přestupních bodech. Dále budou ve vozidlech instalovány informační vitríny a schránky na letáky, ve kterých budou zveřejňovány aktuální informace o veřejné dopravě, včetně novinek. Pro cestující s chytrými telefony nabídneme prostřednictvím mobilní aplikace „IDS IREDO“ možnost sledovat polohu vozidla nebo vyhledat dopravní spojení. Díky dodatkovým tabulím, které budou postupně umísťovány na zastávky, bude možné po načtení QR kódu zjistit přímo na autobusové zastávce aktuální zpoždění spoje.

  • Zlepšené služby pro cestující

Společně s vlastním provozem budou zejména pro starší cestující k dispozici informační místa/kanceláře umístěná v několika městech v našem kraji. Na těchto místech bude možné také zařídit bezkontaktní čipovou kartu IREDO, získat informace o spojení, a případně reklamovat služby s kterými cestující nebude spokojený.

  • Jednotný vizuální prvek

Na všech vozidlech bude umístěn logotyp Veřejné dopravy v Královéhradeckém kraji, který je doplněn naším cílem „Propojíme Vaše cesty“. Logotypem budou označeny nejen všechny vozidla v kraji, ale také postupně i všechny autobusové zastávky.

Již dnes fungující služba pro cestující veřejnost dozná také několika změn, a to zejména v posílení pravomocí centrálních dispečerů. Nástroje k zajištění dodržování jízdních řádů, včetně zabezpečení garantovaných přestupů, budou nově doplněny o pravomoc zajištění přestupních vazeb dle aktuálních požadavků cestujících přijatých na call centru IDS IREDO. Možnost vyslání vozidla provozní zálohy, které bude dopravce dislokovat v předem stanovených místech se schopností aktivovat tuto zálohu do 15 minut je novinkou, která umožní zajištění dopravní obslužnosti i v případech mimořádností jako jsou poruchy vozidel, dopravní nehody apod.

  • Nové jízdní řády
  • S platností od 7. 3. 2021 dochází ke změnám jízdních řádů. Prohlédnout si je můžete již nyní na stránkách Královéhradeckého kraje