Vyhledat

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Informace z obce > Informace o infekci COVID-19 způsobené čínským koronavirem

Informace o infekci COVID-19 způsobené čínským koronaviremNový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli nCov, případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Nový koronavir se označuje názvem 2019-nCoV. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty a horečky. Přenáší se z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Každé onemocnění má samozřejmě svou inkubační dobu a individuální průběh. Odhaduje se, že by mohla být okolo sedmi dní, udává se ale až 14 dní. Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Potenciál rozšíření po Evropě je v tuto chvíli vysoký. Nicméně, mnohem vyšší riziko šíření mají země, které mají intenzivní styk s Wu-chanem, kde je ohnisko nákazy.
zdroj: www.mzcr.cz

Výzva osobám vracejícím se z rizikových oblastí
Čína, Jižní Korea, Itálie (region Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto):

v případě, kdy daná osoba nemá žádné zdravotní obtíže, informuje o svém návratu Krajskou hygienickou stanici Královéhradeckého kraje prostřednictvím tel.: 495 058 111 (v pracovní době) nebo e-mailem: khshk@khshk.cz. Následně rozhodne epidemiolog o případné karanténě.

  • v případě, kdy daná osoba má zdravotní obtíže, bezodkladně kontaktuje Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové prostřednictvím tel.: 601 130 894 (v pracovní době 7:30 – 15:30 hod.) nebo 721 417 310 (v mimopracovní době 15:30 – 7:30 hod.).

 

Doporučení při návratu z rizikové oblasti

 

Snízení rizik nákazy koronavirem.png

 

Jak_si_mýt_ruce.png

who_coronavirus-2.png Rady_cestovatelům.png

 

Aktuální informace sledujte na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, Královéhradeckého kraje nebo Krajské hygienické stanice